DİREKSİYON DERSİ BİLGİLERİ

Virajları dönerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz durumdayken frene basılır, hız düşürülür, gerekirse vites ufaltılır. Kesinlikle viraj içersinde frene basılmaz.

Yağmurlu havalarda nasıl araç kullanılır?

Biliyoruz ki yazın yerlerin kuru olmasından dolayı surüculer yakın takibi alışkanlık haline getiriler. Ancan yağmurun düştüğü anda biliyoruz ki ülkemizde bir cok kaza olur. Yağmurlu zamanlarda fren mesafesi uzayacağı için takip mesefesini attırmamız gerekir. Etkili fren yapılmaz. Yağmurlu havalar da yollarımızda ki altyapı yetersizliğinden dolayı göllenmeler olabilir. Şayet bu göllenmeler hızlı bi şekilde girerseniz aracınızın lastığı ile yolun teması su nedeni ile kesilir biz buna aquaplaying “su üstünde yüzme” denir. Böyle durumda yapıladcak tek şey gaza, frene ve debriyaja basmamaktır. Arabanın kendi ağırlığıyla yavaşlamasını beklemektir.

Güvenliğimiz için direksiyonu nasıl tutmalıyız?

Direksiyon doğru tutuş şekli dokuz onbeş gibi tutulmalıdır. Nedeni direksiyonu ancak böyle tutuş sayesınde daha fazla cevirme yani daha fazla tur imkanı elde edilmektedir.

Pendik Direksiyon Dersi Hocası
Pendik Direksiyon Dersi Hocası

Güvenliğimiz için sürcü koltuğunda nasıl oturmalıyız?

İyi, güvenli ve rahat bir sürüş için öncelikle koltuk ayarımızın çok iyi olması gerekmektedir.
Koltuk Ayarı için;
1- Pedalara en uygun biçimde nasıl basıldığı ayarlanmalı,
2- Dizlerimizin direksiyona çarpmaması geremekte,
3- Sırtımız koltuğa yasladığımızda bileklerimiz direksiyon simidinin üstünde olmalıdır.

Gereksiz yakıt harcamamak için aracımızı nasıl çalıştırmalıyız?

Eski sürücülerde araba çalıştıktan sonra motorun ısınması beklenirdi. Artık yeni nesil otomobillerde bu ortadan kaltı. Aracınız çalıştırıldıktan sonra yağ pompası devreye giriyor ve sonra hareket etmeye hazır duruma geliyor. Yani kış aylarında motoru ısıtmak için hemen gaz pedalına yüklenmemek gerekir. Bu motora daha fazla zorlayarak yakıt tüketimini arttıracaktır.

Direksiyon dersi sırasında hocalarımız aracı nasıl çalıştırmanız gerektiğini ve soğuk motorda nasıl hareket edilmesi gerektiğini sizlere anlaşılır bir ifadeyle anlatacaklardır.

Araç kullanırken lastiklermiz nasıl olmalıdır?

Araçın lastık havaları az olduğu zaman yol tutuş azalıcak ve daha fazla yakıt yakacaktır. Lastıklerimizin profil derinliği 3 mm olmalığıdır 3mm altında ise ol tutuş azalıcak ve fren mesafesi ile durma arası artacaktır.

Direksiyon dersi alırken hocalarımız aracınıza binmeden önce lastiklerin kontrol edilmesi gerektiğini sizlere söyleyeceklerdir. Kış aylarında kar lastiği diye bildiğimiz doğrusu kış lastiği olan lastiklerin hava sıcaklığı altı derece altında olduğu zamanlarda kullanıması sürücüerin yol tutuşlarını daha iyi bir şekilde gerçekleştirmeleri için oldukça önemlidir.

Özel direksiyon dersi sayesinde aracınızı kullanmanın yanı sıra arabanında teknik özelliklerini bilmeniz için sizlere yardımcı olucaz. Böylece aracınızı tanıyıp daha kontrollü araba kullanabileceksiniz.

Pendik Direksiyon Dersi Öğretmeni
Pendik Direksiyon Dersi Öğretmeni

Hangi durumlarda fren kullanmak gerekir?

Fren aracı sadece yavaşlatır. Durdurmayı yarayan sistem değildir. Bazı durumlarda frene basmakta tehlike yaratabilir. Örneğin bir vraja girildiğin zemin kaygan ise direksiyonu çevirdğimizde araç dönmeyip önden kaymaya başladı böyle durumda bir durumda frene basmamak doğru bir harekettir. Kayan yönün tersine direksiyon çevrilir aracın yönünü düzelmesi sağlanır.

Kaygan zeminlerde fren nasıl kullanılmalıdır?

Kaygan zeminlerde frene yavaş yavaş basarak yani giderek artan frenleme sistemi yapılır. Şayet kaygan zeminlerde aniden frene basarsak tekerlekler bloke olabilir. Bu abs sisteminde bile işe yaramaya bilir böle zeminlerde yapılacak tek şey takip mesafesini artırmak. Daha uzun fren mesefasi bırakmak ve frene yavaş yavaş basmak doğru olandır.

Frene basıldığında araç kızaklama yaparsa neyapılır?

Araç frene basıldığında kızaklama yapıyorsa kaygan zemindesindir ve hızınız yüksektir. Böyle durumlarda frenden ayağınız yavaş yavaş çekilir ve böylece tekerleklerin tekrar dönmesi sağlanır. Hem hız azalmış olur hem de direksiyon hakimiyeti tekrar kazanılmış olur.

İki araç arasına park nasıl yapılır?

İki araç arasına park etmek için gireceğimiz yerin paralel olarak hem arkadaki araca hemde kaldırıma dik bir şekilde geri gelinir aynadan bakılarak kaldırıma 30 cm kala direksiyonuz sol ve sağa tam tur cevrilerek park tamamlanır.

Defansif sürücü nasıl olunur?

1- Gaz pedalına dost olun.
2- Tekip mesafesini iyi ayarlayın.
3- Heycandan kacınarak arac kullanın.
4- Kendi güvenliğinizi düşündüğünüz gibi başkasınında güvenliği düşünün.
5- Trafik kurallarına uyun.

Pendik Direksiyon Dersi Eğitimi
Pendik Direksiyon Dersi Eğitimi

Otomatik Vites Araç Kullanımı‏

Biliyorsunuz İstanbul trafiği gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde satılan araçların yüzde yetmişi otomatik vitesli araç olmaktadır. Sürücülerimiz İstanbul’un yoğun trafiğinden çekinip otomatik vitesin rahatlatıcı özelliğini kullanarak stresten uzak araç kullanmanın keyfini çıkarmak istemektedirler. Peki birazda otomatik vites hakkinda bilgi verelim.
1- Otomatik vitesli araçlar tam otomatik ve yarı otomatik vites olmak üzere ikiye ayrilmaktadırlar. Tam otomatik vitesli araçlar yokuşta geri kaçırmazken yarı otomatik vitesli araçlar ( eğer yokuş kalkış desteği yok ise ) yokuşta geri kaydırma yapıcaktır.
2- Otomatik vitesli araçlar manuel vitesli araçlara göre yakıt harcama konusunda daha bonkör davranacaktır.
3- Otomatik vitesli araclar manuel vitesli araçlara göre servis ücretleri daha pahalı olmaktadır.
4- Otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı olmadiği için istanbulun yoğun trafiğinde durma ve kalkma işleminde zorluk çekmeyeceğiniz için refleks ve dikkat kaybiniz olmayacaktır.
Direksiyon dersi isteyen öğrencilerimizin yüzde yetmişi otomatik vitesli araçlarda direksiyon eğitimi almak istemektedirler. Direksiyon Eğitim Merkezi olarak kazasız ve keyifli sürüşler dileriz.

Manuel Vites Araç Kullanımı‏

İstanbul’un yoğun trafiğinden çekinen sürücülerin çoğu manuel vitesten kaçınmaktadırlar. 
Aslında manuel vitesinde kendine göre artıları vardır. Yakıt harcaması otomatik vitese göre daha azdır. 
Servis sırasında bakım ve parça ücretleri daha azdır. 
Araç alımında manuel vites ile otomatik vites arasında fiyat farkı en az üç binle on bin lira arasinda değişmektedir. 
Direksiyon dersi isteyen öğrencilerimize tavsiyemiz eğer özel sektörde çalışıyor iseniz manuel vitesli araçla direksiyon eğitimi almanızdır. 
Manuel vitesli aracı kullanabilen sürücüler otomatik vitesli aracı kullanmakta zorlanmayacaklardır. 
Özel direksiyon dersinde bizi tercih ettiğiniz için teşşekkür ederiz. Direksiyon Eğitim Merkezi

Pendik Direksiyon Dersi Kursu
Pendik Direksiyon Dersi Kursu

Araç Alıcam Ne Yapmam Gerekir?‏

Önce alıcağınız araç için bütçe önemli ne kadarlık araç benim işimi görür onun kararını vermek gerekir. 
Beğendiğiniz araca karar verdikten sonra mutlaka test sürüşü isteyin. Sonrasında pişman olup aracıni bin km de satmaya çalışan bir çok araç sahibi var internette. 
Araç alırken amaçlarınızı belirleyin. Aile arabası bakıyorsanız bagaj,aracın iç genişliği oldukça önemli olucaktır. Eğer ikinci el bir araç alıcaksanız dikkat edin. 
Aracın km si gercekten orjinalmi? Aracın değişeni boyası varmı? Tramerde kazası gözüküyormu? 
Bunları satıcıya sorun ama güven duymayın ara sokaktaki tamirciye göstermek yerine aracın orjinal parça satan servisine götürün. 
Direksiyon merkezi olarak direksiyon dersinde uzman kadromuzla sizlere özel direksiyon dersi vermekteyiz.

Kışın Dikkat Edilmesi Gerekenler!‏

Aracınıza ilk olarak antifiriz koymamız gerekir. 
Antifiriz motor bloğunu koruyarak zarar görmesini engelliyecektir. 
Aracın silecek suyunada antifiriz koymamız yararımıza olacaktır. 
Aşırı soğuk havalarda aracımızı rolantide çalıştırırken aracınızın buğusunu ve buzunu çözmek için açtığımız rezistans akünüzün ömrünün daha çabuk bitmesine neden olucaktır. 
Kışları akü kutup başlarını düzenli temizleyip yağlamasını yapmayı unutmayın. Kışın klimanızı arada bir çalıştırmak klimanin parçalarını yağlayıp koruyacaktır. 
Özel direksiyon dersinde sizleride öğrencimiz olarak görmekten memnun olup kazasız sürüşler dileriz.